פגיעות כתף נפוצות בקרב רוכבי אופניים

פגיעות כתף נפוצות בקרב רוכבי אופניים

ניתן לומר באופן חד משמעי כי אחת הפגיעות היותר נפוצות בקרב רוכבי האופניים השונים הם פגיעות באזור הכתף. מפרק הכתף הוא למעשה המפרק הרב תנועתי הגדול ביותר בגוף וכן, הוא מורכב ממספר מפרקים שונים אשר מיוצבים על ידי מערכת של רצועות ושירים המייצבים באופן דינאמי את מפרק הכתף. כאמור, הפגיעה הנפוצה ביותר הינה חבלה ישירה בכתף, ובחלק מהמקרים נפילה על גבי יד מושטת או לחילופין על המרפק. כאשר זהו המצב, הרי שכוח החבלה עובר דרך הזרוע אל הכתף באופן ישיר שכן, ברוב המוחלט של המקרים לא יספיק הרוכב לשחרר את הקליטים ולכן, בזמן שרגליו עדיין מקובעות בפדלים, ניכר כי הפגיעה בכתף או ביד שלו תהיה בלתי נמנעת.

יחד עם האמור, חשוב לציין כי במרבית המקרים הכאב הדומיננטי יותר יתרכז בחלקו העליון של אזור הכתף, האזור בו תורגש תחושת הפגיעה הראשונית. בזמן שמדובר על מצבים של שבר בעצם הבריח, הרי שהדבר יתלווה אל רעב שבירה וכאב שיגיע עד לאזור של תחתית הצוואר. במרבית המקרים, כאשר מדובר על כאבים בכתף, הרי שמדובר על כאבים חזקים מספיק אשר עשויים לנטרל את טווח התנועה החופשית של היד.

טיפול מקצועי וזריז

טיול נכון ומידיי יהיה במרבית המקרים הפרמטר העיקרי לשיקום מוצלח. כאשר מדובר על מצב הו ישנו חשד לחבלה במפרק עצם הבריח, ההמלצה המרכזית תהיה להפסיק לבצע פעילות באופן מיידי. על כן, בחלק לא קטן מהמקרים ישנו משקל גדול להתחלה של טיפול ראשונה בצורה מיידית ככל הניתן, טיפול שאורכו יעמוד על בין 24 ל-48 שעות. מדובר למעשה על השלב הטיפולי החיוני ביותר, שלב המחזיק בהשפעה ישירה על אופן השיקום הסופי. כמו כן, ניתן לומר באופן חד משמעי כי בעת בה מדובר  דימום ונפיחות, הרי שההמלצה המרכזית תהיה להתייעץ עם רופא מקצועי בהקדם.

תהליך השיקום

כאשר מדובר על מקרים של שבר בעצם הבריח, ההמלצה המרכזית תהיה לתמוך את היד במתלה במשך פרק זמן של שלושה עד שישה שבועות, בהתאם לחומר השבר ועמדתו. על כן, בפרק זמן של כשבועיים לאחר הפגיעה, מומלץ יהיה להתחיל עם תרגילים מסוימים בפיזיותרפיה. כאשר מדובר על מקרים של חברה במפרק עצם הבריח, הרי שהשאלה המרכזית שתעמוד בפניכם ובפני הגורמים המטפלים תהיה האם עדיף לבצע ניתוח או שלא.

תפריט נגישות

באנר משלוח חינם