מהי כתף קפואה – המדריך השלם

מהי כתף קפואה - המדריך השלם

כתף קפואה או לחילופין בשמה השני “הדבקות קופסית מפרק הכתף” היא למעשה תסמונת אשר מתארגת כאבים באזור מפרק הכתף, כאבים שמובילים לאיבוד טווח תנועה משמעותי במרפק. כמו כן, ניתן לומר באופן חד משמעי כי מדובר על תסמונת אשר עשויה לנבוע כתוצאה מפציעה או לחילופין ניתוח באזור הכתף, או ללא כל סממן מקדים וללא חבלה כלל. כאשר אנו מדברים על תסמונת כתף קפואה, הרי שההתחלקות וההידבקויות של קופסית המפרק הופכת את המפרק לנוקשה, כאוב ומוגבל בצורה משמעותית, באופן כזה אשר אנו עשויים להרגיש כאילו הכתף ממש קופאת במקומה.

מה הסיבות המרכזיות לכתף קפואה?

חשוב לציין כי הסיבות המרכזיות להופעת כתף קפואה הינם אדיופטים וכן, אינם ברורים. כמו כן, חשוב לציין כי אחת התיאוריות המובילות בענף טוענת כן ישנה אפשרות כי מדובר על תוצאה של תגובה אוטואימונית. כאשר אנו מדברים על תגובה אוטואימונית, הרי שמנגנון ההגנה שלנו, זה אשר תפקידו העיקרי הינו להגן על הגוף שלנו בעיקר ממצבים של דלקות וזיהומים, תוקף באופן ישיר את רקמות הגוף עצמו. אפשרות נוספת להופעתה של הכתף הקפואה היא לאחר מכה בכתף, שבר או לחילופין ניתוח שכן, במרבית המקרים קיבוע הכתף בקרב אנשים מסוימים מפעיל את התגובה לתופעה. סיבות נוספות עשויות לכלול בין היתר בורסיטיס, קרעים במייצבי הכתף והשכמות וכיוצא בכך. יחד עם זאת, יש לציין כי גם מצב כרוני דלקתי באזור הכתף יוביל לכאבים והדבקויות שיגרמו בסופו של דבר להופעת התסמונת.

הטיפול בכתף קפואה

ניתן לומר באופן חד משמעי כי הטיפול בכתף קפואה עשוי להיות לעיתים איטי וארוך במיוחד שכן, במרבית המקרים מחלימים לבסוף, אך מדובר על תהליך החלמה אשר לוקח חודשים ארוכים. כמו כן, חשוב לציין כי המטרה הראשונית של הטיפול הינה להוריד את מידת הכאב במטרה לדכא את התגובה הדלקתית של הכתף. יחד עם זאת, ישנה אפשרות בה הרופא המטפל ימלית למטופל על נטילה של תרופות אנטי דלקתיות ולעיתים אף זריקות. כמו כן, מוטב לדעת כי פיזיותרפיה מהווה חלק משמעותי סביב כל הנוגע לשחזור טווחי התנועה והחזרת היד למצב של תפקוד נורמלי. הפיזיותרפיסט יבצע שימוש במספר טכניקות מסאג’ מגוונות לצד מוביליזציות מסוימות ועדינות במטרה למתוח ולהניע את הרקמות הרכות אשר נמצאות באזור הכתף וכמו גם, את קופסית המפרק.

 

תפריט נגישות

באנר משלוח חינם