כל מה שרציתם לדעת על כאבים בלסת

כל מה שרציתם לדעת על כאבים בלסת

תחילה, חשוב לציין כי מפרק הלסת הוא למעשה החיבור בין עצם הלסת התחתונה לבין העצם הטמפורלית אשר ממוקמת בצידה של הגולגולת האנושית, בעוד כי מפרק הלסת ממוקם מלפנים לאוזן וכן, אחראי באופן ישיר לתנועה של הלסת התחתונה על גבי העצם הטמפורלית. כמו כן, מפרק הלסת הוא זה אשר אחראי לפתיחה וסגירה של הפה במהלך פעילויות שגרתיות כדוגמת פיהוק, דיבוק, לעיסה ועוד מגוון רחב של פעילויות גופניות מאומצות כאלו ואחרות. מדובר למעשה על עובדה אשר הופכת את מפרק הלסת למפרק הפעיל ביותר בגוף האדם. בנוסף, חשוב לציין כי הכוחות אשר פועלים על מפרק זמן, הן לאור תפקודו והן לאור המבנה הייחודי שלו הם עצומים. בעת בה אתם מפעילים את אותן כוחות ביחס לגודלו הקטן של המפרק, הרי שאין לו מתחרה בגוף האנושי.

תסמינים וסיבות מרכזיות להפרעות במפרק הלסת

כאבים, חוסר תפקוד והגבלה של מפרק הלסת מהווים בעיה נפוצה אשר עשויה להופיע כבר בגיל הרך. אותם תסמינים עשויים לבוא לידי ביטוי בצורה ברורה ומוחשית כדוגמת קושי בפתיחה וסגירה של הפה, כאב מקומי במהלך תנועת לעיסה, כאב בעת פתיחה וסגירה של הפה וכיוצא בכך. יחד עם האמור, בחלק מהמקרים התסמינים יהיו מגוונים ושונים ולא תמיד יצליח המטופל להבין כי מדובר בתסמינים המתקשרים אל מפרק הלסת. תסמינים אלו עשויים לבוא לידי ביטוי במצבים כמו כאבי עיניים, כאבי ראש, כאב עמום באזור השיניים, כאב בלסת התחתונה ועוד הרבה הם למעשה התסמינים השכיחים אשר יתקשה המטופל לקשר לתפקוד לקוי של מפרק הלסת.

שורה תחתונה

הסיבות לחוסר תפקוד של מפרק הלסת עשויות להיות קשורות במידה ישירה בפגיעה של מבנה המפרק או לחילופין בתפקוד של השרירים הנמצאים סביבו או מחלות אשר משפיעות על תפקודו. לדוגמא, כאשר אנו מדברים על דלקת מפרקים ניוונית, הרי שנוצרת חבלה ישירה ללסת אשר מובילה לפגיעה טראומטית במבנה המפרק.

לסיכום, תפקוד לקוי של מפרק הלסת הוא תפקוד שגורם לקושי משמעותי באיכות החיים שלנו שכן, ברוב המוחלט של המקרים אנחנו אפילו לא נהיה מודעים לסיבות והגורמים השונים שגורמים להגבלה או לכאבים במפרק הלסת. על כן, בחלק מהמקרים הבעיה תבוא לידי ביטוי בכאב צוואר, ראש או לחילופין בכאבים באזור הפנים והאוזניים. בעת בה תבצעו בדיקה קלינית, אבחון וטיפול, ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל בשיטת הטיפול.

תפריט נגישות

באנר משלוח חינם