בורסיטיס – כל מה שצריך לדעת

בורסיטיס - כל מה שצריך לדעת

תנועת הגוף היא כזו אשר מתאפשרת הודות למבנה הייחודי של השלד לצד המבנה המתוחכם של מערכת המפרקים. על כן, מערכת מפרקי השלד היא כזו המעניקה לאדם את האפשרות לבצע תנועה מגוונת אשר משלבת בתוכה יציבות ותנועתיות וכך למעשה, מאפשרת לנו לבצע מגוון רחב של פעולות כאלו ואחרות במהלך שגרת היום יום שלנו. חלק מכל אותם מבנים אשר מקיפים אשר המרפק, כדוגמת מעטפת המרפק ורצועות סביבו, הם אלו אשר אחראים באופן ישיר ליציבות המפרק. כמו כן, חלק אחר של המבנים כדוגמת הגידים, אשר אחראים למעבר של הכוחות מהשרירים ישירות אל העצמות. במטרה למנוע את החיכוך בין אותם מבנים, לרבות בין הגידים לבין העצמות, ישנה מערכת של שקיות נוזל המכונות “בורסות”.

מה זה בורסיטיס?

שמה של הרקמה לקוח במקור מהמילה היוונית “בורסה” אשר משמעותה כיס שכן, הכוונה המרכזית היא למעין שק מלא בנוזל אשר ממוקם בסמיכות למפרקים ובמרבית המקרים הדבר בא לחצוץ בין הרקמות השונות, באזורים המתלווים אל מתנועה מוגברת לצד חשש מחיכוך גבוהה של הרקמות. מניעה של החיכוך הישיר הנמצא בין הגידים לבין העצמות מצמצם בצורה משמעותית נזק פוטנציאלי שעשוי לנבוע משחיקה וכן, מאפשר תנועה תקינה וחלקה בכל אותם מפרקים רלוונטים. חלק מכל אותם בורסות ממוקמות בסמוך לפני העור ולכן, עשויות לא פעם ולא פעמיים להיפגע במקרה של פציעה או לחילופין חבלה. במקרים כאלו אף ייתכן מצב של זיהום באותם בורסות.

בורסיטיס – התסמינים השונים

בורסיטיס היא תופעה שעשויה להופיע במספר דרגות חומרה שונות, בהתאם לנסיבות הופעת הדלקת ופרק הזמן בו היא נוכחת. בין התסמינים הנפוצים לבורסיטיס תוכלו לפגוש:

1. כאב מקומי שבא לידי ביטוי בכאב כזה אשר מתגבר בזמן של תנועה או לחילופין בעת בה מופעל מאמץ גבוהה על הגידים באזור הבורסה.

2. קושי בהנעה של המפרק באזור הפגוע

3. נפיחות ואדמומיות שתבוא לידי ביטוי בדרך כלל במקרים של דלקת זיהומית.

4. כאב מוקרן אשר יבוא לידי ביטוי בכאב לאורך הגפה בה נמצאת הדלקת.

5. חולשה אשר נובעת כתוצאה של כאב ונפיחות אשר מובילים לירידה משמעותית ביכולת להפעלת השרירים.

6. פגיעה בתפקוד ובפעולות היום יומיות לאור הקושי הנובע מכלל התופעות המוזכרות.

במידה ומדובר על כאבי שרירים אשר מתלווים אל חוף גבוה גבוהה ותחושת צמרמורת, ייתכן כי מדובר על דלקת זיהומית.

תפריט נגישות

באנר משלוח חינם