תפקידן של חומצות האמינו לגוף האדם

ספורטאים מקצועיים וחובבי הכושר, צורכים לעיתים חומצות אמינו מסועפות (BCAA).

תפקידן העיקרי של חומצות האמינו המסועפות (BCAA) הוא לשמר ולסייע בבניית מסת השרירים, הפחתת עייפות בזמן אימון, הפחתת כאבי שרירים לאחר האימון וממס שומן בזמן אימון אינטנסיבי וממושך.

במאמר שלפניכם נעסוק בשאלות הכלליות כגון מהן חומצות האמינו? למה הן יעילות, מי ומתי רצוי לצרוך אותן.

מהן חומצות אמינו?

גוף האדם מכיל עשרים ושלוש חומצות אמינו המשמשות לבניית חלבונים ואנו מקבלים אותם לגופינו באמצעות המזון אותו אנו אוכלים. חומצות האמינו נחלקות לשתי קבוצות- חיוניות ולא חיוניות. את חומצות האמינו הלא חיוניות הגופנו יודע להרכיב או לייצר בעצמו בתאי הכבד בעיקר. תשעת החמוצות החיוניות נקראות כך מכיוון שאין ביכולתו של גופינו לסתנז.

BCAA  Branched-chain amino acid))

BCAA    משמעו- חומצות אמינו מסועפות כשרשרת. כשמן כן הן – חומצות אמינו שאי אפשר להפריד.
מדובר בשלוש חומצות אמינו מתוך תשע חומצות אמינו חיוניות ששמן: וולין, לאוצין ואיזולוצין לכולם יש מבנה כימי מסועף ולא לינארי.
החומצות הללו מהוות יותר משליש מהחלבון המצוי ברקמת השריר האנושית!
מקורות תזונתיים עשירים ב- BCAA כוללים מוצרי חלב, בשר, עופות, ביצים, דגים ואבקות חלבון.
חומצות האמינו הללו ייחודיות מכיוון שהן עוברות מטבוליזם בעיקר בתוך השריר עצמו,
לעומת שאר חומצות האמינו שעוברות פירוק בכבד. 

תפקידי החומצות

  • הפקת אנרגיה זמינה- החומצות מספקות מקור אנרגיה לשריר בזמן פעילות.
  • מהירות ספיגה- החומצות נכנסות לזרם הדם במהירות, מתפרקות בעיקר בשרירים ובכך מספקות דלק לשריר בזמן פעילות.


על ידי מתן תוספי BCAA משלימים, יש לקחת בחשבון כי הגוף יצרוך מאגרי חומצות אמינו (חלבון) משלו וכך נוכל לצמצם את פירוק השריר וקבל אנרגיה זמינה.

השימוש בתוסף המזון ולמי הוא מיועד

כדי להעלות את במהירות את רמות החמצן בדם, לקדם סינתזת חלבון ולמנוע פירוק חלבון מתוך שרירים, ניתן להשתמש בתוסף בכל זמן שתרצו, בין אם לפני האימון או אחריו. ניתן ליטול גם בין הארוחות אם התזונה שלך לא מספקת רמות נאותות של BCAA בצורה של חלבון מלא מבשר, חלב, דגים, ביצים וכו’.
BCAAs משלימים נמכרים בכמוסות או בצורה אבקה רגילה או בטעם, שניתן לערבב לנוזל. חומצות אמינו מועילות לספורטאים ולאנשים העוסקים בפעילות גופנית גבוהה או בפעילות גופנית ממושכת וסדרתית., מיועדת גם לסובלים מדיאטות מגבילות אשר לא מקבלים מספיק ממקורות מזון שלמים וחיוניים, או עבור כל מי שנמצא בסיכון להתפרקות ברקמות שריר רזות.

לסיכומו של עניין….השימוש בתוספי חומצות האמינו מתבקשים לאנשים העוסקים בספורט ומועילים לגופם ובעיקר לשרירים בזמן האימון, על כן, כנסו לחנות sportit ותעשו טוב לשרירים שלכם.

בברכה,

צוות sportit

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *