כל מה שרציתם לדעת על לימפאדמה

כל מה שרציתם לדעת על לימפאדמה

לימפאדמה או לחילופין בשמה העברי “בצקת לימפטית” היא למעשה מצב רפואי בו נוזל לימפטי שקוף אשר מורכב ממספר בלתי מבוטל של חלבונים מצטבר בחלל הבין תאי בקרב האזורים השונים ובעקבות זאת, נוצרת נפיחות בחלל בו הוא מצטבר.

 הבצקת הלימפטית מופיעה ברוב המוחלט של המקרים בידיים וברגליים, אך לא פעם ולא פעמיים עשויה אף להופיע במקומות אחרים כדוגמת הבטן, הפנים, הגב והחזה. יד או לחילופין רגל בצקתית מהווה לא רק בעיה אסתטית, אלא גם שמדובר על בעייה בריאותית בעלת משקל רב במיוחד. בצקת ברגל לדוגמא, היא תופעה רפואית אשר עשויה להקשות על ההליכה במהלך היום ולפגוע בכושר הניידות יחד עם חלוף השנים. בצקת ביד לעומת זאת, עשויה להוביל לפגיעה ביכולת לבצע פעולות שגרתיות, מה שמוביל לפגיעה ישירה באיכות החיים שלכם. יתר על האמור, לימפאדמה אף עשויה לאפשר את הופעתם של מגוון זיהומים בעור וכן גם פצעים קשים לריפוי.

הגורמים העיקריים ללימפאדמה

לימפאדמה היא תופעה אשר עשויה להיגרם בעקבות פגם מולד במערכת הלימפה או לחילופין בעקבות פגיעה כזו או אחרת במערכת הלימפה. כמו כן, יש לציין כי מערכת הלימפה עשויה להיפגע במהלך ניתוחים כאלו ואחרים, לרבות כאשר מדובר על ניתוחים המיועדים לכריתה של גידולים סרטניים אשר כוללים הוצאה של בלוטות לימפה. יחד עם האמור, חשוב לומר כי מערכת הלימפה עלולה אף להיפגע במהלך ניתוחים שאינם קשורים להסרה של גידולים סרטניים כדוגמת ניתוחים קוסמטיים, ניתוחים אורטופדיים, הקרנות, כוויות, זיהומים, חבלות ועוד מגוון רחב של מצבים כאלו ואחרים שפוגעים באופן ישיר במערכת הלימפה. 

חשוב לציין כי לימפאדמה תורשתית היא למעשה מצב רפואי הבא לידי ביטוי בפכם במערכת הלימפה, פגם כדוגמת מחסור בצינורות לימפה, בלוטות לימפה לא מפותחות או לחילופין מחסור בבלוטות לימפה. על כן, הבצקת הלימפטית עשויה להופיע מיד בתום תהליך הלידה, אך היא גם עלולה להיות בשנות הילדות או לחילופין בתקופת הבגרות המאוחרת יותר.

תפריט נגישות

באנר משלוח חינם